Húsz év után lehet újra tömegközlekedéssel eljutni a szlovákiai Gömörből a magyarországi Nógrádba
Napunk.dennik.sk/hu cikke.

Szombattól, március 15-től több mint húsz év után ismét autóbusz-közlekedés köti össze Besztercebánya megye városait Nógrád megye két településével. Losoncról Salgótarjánba, Rimaszombatból pedig Ceredbe lehet eljutni autóbuszjáratokkal. Májustól beindulhat a tömegközlekedés a Losonc–Budapest vonalon is.
Naponta négy alkalommal közlekedik majd az autóbuszjárat Losonc és Salgótarján, valamint Rimaszombat és Cered között Besztercebánya megye integrált közlekedési rendszerén belül – tájékoztatott Ondrej Lunter, Besztercebánya megye elnöke. "Május 1-jétől pedig elindul a Losonc–Budapest járat is" – közölte Lunter hozzátéve, hogy bár 2004-től gyakorlatilag nincs határ a két ország között az uniós tagságnak köszönhetően, de máig nagyon keveset sikerült tenni azért, hogy a két ország közötti gazdasági, emberi és az idegenforgalmi kapcsolatok komolyan fejlődjenek.
"Ennek pedig a közlekedés az alapja. Bízom abban, hogy a járatoknak köszönhetően sikerül felpezsdíteni a határon átnyúló együttműködést" – mondta a megyeelnök.
Bár felmérés nem készült arról, hogy milyen valós igény lehet a két országot összekötő buszközlekedésre, de Lunter szerint a határmentén élőket a határ nem korlátozza, hiszen bevásárolni, oktatási intézményekbe és egyéb tevékenységek miatt is átjárnak a határ túloldalára.
Illés Gábor a 15 éves lányát autóval szállítja heti egy alkalommal Fülekről Magyarországra, ahová cselló órákra jár. "A járat már megtekinthető a menetrendben, számunkra előnyös lesz. Jövő héttől már a lányom is utazhat az autóbusszal" – mondta Illés Gábor hozzátéve, hogy ő Budapestre járt egyetemre, az akkor még létező vasútközlekedést használta. A járat nem sokkal azután szűnt meg, ahogyan befejezte a tanulmányait.
Jelenleg a lakosok nagy többsége személyautóval oldja meg a közlekedést, mert a két ország tömegközlekedését csak úgy tudják igénybe venni a személyautóval nem rendelkezők, hogy a szlovák oldalon elutaznak Sátorosbány községig, gyalogosan átkelnek a határon, a túloldalon pedig Somoskőújfalutól a magyarországi tömegközlekedéssel folytatják útjukat. Többen átautóznak Salgótarjánba és ott veszik igénybe a tömegközlekedést, mert a két ország járatai nincsenek összehangolva.
Órákat kell várakozni mindkét oldalon a megfelelő járatokra. "Az új járatnak köszönhetően gyakorlatilag egy átszállással Fülekről el lehet jutni Budapestre" – mondta Illés Gábor, aki szerint a diákoknak, de a nyugdíjasoknak is nagy segítség lesz az új buszjárat elindítása.

Ondrej Lunter szerint a buszjárat annak köszönhetőn valósul meg Besztercebánya és Nógrád megye között, hogy a magyar kormány hajlandó társfinanszírozni ezt a járatot. A vonalon akadálymentes és wifivel ellátott autóbuszok közlekednek majd. A Losoncról induló autóbusz Fülek és Sátorosbánya érintésével érkezik meg Salgótarjánba, a Rimaszombatból induló járat pedig Tajtin keresztül közlekedik majd Ceredre munkanapokon napi három alkalommal, hétvégeken napi két alkalommal.
A jegyárakat igyekeztek úgy beállítani, hogy mindenki számára elfogadható legyen, Losoncról Salgótarjánba 3,5, Rimaszombatból Ceredre pedig 3,3 euróba kerül egy felnőttjegy.
Radoslav Vavruš, Besztercebánya megye integrált közlekedésért felelős vállalatának vezetője portálunknak elmondta, hogy elemezni fogják a buszjáratok iránti érdeklődést, nem zárta ki, hogy bővülhet a járat.
15-20 év után indul újra a járat
Agócs Attila, Fülek polgármestere szerint azért sem készülhetett felmérés a tömegközlekedéssel kapcsolatban, mert 15-20 éve megszűnt ez a szolgáltatás. "Felmérni az igényt ilyen nihil után, amikor az emberek már nem is reménykedtek, nem is hittek benne, nem egyszerű. De a valós életből tudjuk, hogy tőlünk, Szlovákiából nagyon sokan átjárnak a salgótarjáni piacra, Magyarországról pedig a jelenlegi árak miatt hozzánk jönnek vásárolni. Járnak át diákok középiskolába is, de nagyon sokan magyarországi egyetemeken tanulnak, így sokan ingáznak a salgótarjáni vasútállomásra, illetve autóbusz-állomásra. A régióban néhány száz emberről beszélünk, akiket eddig az én tudomásom szerint a szülők individuálisan autóval szállítottak át a magyarországi oldalra" – mondta Agócs Attila.